Gyepkezelés
Gyepkezeléssel a meglévő telepített fűfelületek minőségét javíthatjuk. A gyepkezelés két folymata a gyeplyukasztás és a gyepszellőztetés.
Gyeplyukasztás
A tömörödött, rossz talajszerkezettel rendelkező területeken elengedhetetlen a talaj lazítása. A lyukasztás során gyeplyukasztó géppel 6-8 cm mély henger alakú lyukakat ütünk a talajba. A lyukasztással keletkező talajhengereket a talaj felszínéről eltávolítjuk, és a megmaradó lékek helyét agyagos talaj esetén homokkal töltjük fel, így lazítva a talaj szerkezetén.
A gyeplyukasztást tavasszal, nyáron és ősszel is el lehet végezni. A munkafolyamat elvégzését követően biztosított lesz a könnyebb tápanyagfelvétel, vízfelvétel és a talaj szerkezete a növények számára sokkal kedvezőbb felépítésű lesz.
Gyepszellőztetés
A földfelszín feletti részen a csapadéktól, a hó nyomásától, a fűnyírás során ott maradt fűszálaktól, az elhalt gyökerek miatt kialakul a gyepfilc réteg. A füves terület igényszerű emberi használatba vétele tovább fokozhatja a felső földréteg tömörödését. Ez a felszín felett lévő vékony, összetömörödött réteg elzárja az oxigént a talajtól és nem engedi, hogy a nedvesség átjusson rajta. Az öntözővíz pangani kezd, a gyep elsárgul és a zöld fűfelületen gombabetegségek jelennek meg.
A fentiek miatt elengedhetetlen a talajlazítás, a gyepszellőztetés. A gyepszellőztetés elsődleges célja, hogy a talaj felső rétegét 2-4 cm mélységben meglazítsuk, ez által könnyebben és gyorsabban képes eljutni a fű gyökereihez a víz és a tápanyag. Az eljárás során a felszínen lévő gyep sűrűségét is ritkábbá teszi.
Tavasztól egészen az őszi időszakig évente legalább kétszer a gyepszellőztetést elsősorban a már besűrűsödött fűfelületeknél javasoljuk elvégezni.
A gyepszellőztetés lehetőséget ad a gombabetegségek elleni védekezésre, a jobb tápanyagfelszívódásra és arra, hogy a fű nagyobb mértékben bokrosodon és tömör felületet hozzon létre.
A mohás területeknél javasoljuk a gyepszellőztetést megelőzően egy-két héttel mohairtó gyeptrágyát kijuttatni, mivel így megkönnyítjük az elhalt moha eltávolítását.